KIFs ekonomi fick ok – klart för allsvenskt spel nästa år

KIF Örebro fick i dag beskedet från Svenska Fotbollförbundets Licensnämnd att de godkänt klubbens delårsbokslut. Med anledning av KIF Örebros negativa egna kapital för 2014 har klubben varit föremål för granskning. Idag kom alltså besked att det bli fortsatt spel i allsvenskan nästa år.

Klubbens ordförande, Charlotta Nordenberg, är både glad och lättad efter beskedet.

– Vi har varit ganska säkra på att vi skulle fortsätta spela i allsvenskan eftersom vi har en god och stabil ekonomi. Det beror i första hand på att vi arbetat mycket aktivt för att öka våra sponsorsintäkter.  Det betyder att arbetet med rekrytering en ny klubbchef, tränarteam till A-laget och spelare till klubben kan börja sätta sig då vi också veta vad vi har att erbjuda. Men först ska vi göra allt för att vinna matcherna mot PSG här i Örebro i morgon kväll och i Paris på onsdag i nästa vecka.