AGA fixar trycket på årets ölfestival – nytt avtal med oberoende bryggerier

bryggeri

AGA har tecknat ett avtal med Föreningen Sveriges Oberoende Småbryggerier gällande leverans av koldioxid som används vid produktion och servering av öl. Intresset för hantverksmässigt framställd öl har ökat starkt de senaste åren och det nya avtalet ger ekonomisk nytta samt en hög kvalitets- och servicenivå till medlemmarna i föreningen. AGA kommer även att leverera koldioxid till föreningens årliga ölfestival som äger rum i Örebro den 2-3 september i år.

AGA har arbetat aktivt för att sätta sig in i våra medlemmars verksamhet och de har investerat mycket tid och energi för att komma fram till den bästa individuella lösningen. Tack vare det nya avtalet kommer det också bli lättare att erbjuda fler kunder att sätta in kranar på pubar och restauranger, säger Berith Karlsson, ordförande i Föreningen Sveriges Oberoende Småbryggerier och VD för Närke Kulturbryggeri AB.

,