Nerikes Allehanda kan bli en gratistidning, uppger DN. Förändringen kan komma att ske inom två år. Tidningens ägare Mittmedia har under sommaren diskuterat planerna på att minska andelen journalister i koncernen med 75 procent, skriver DN i dag.
NA har nyligen sagt upp nära 20 anställda på redaktionerna i Örebro län. Enligt DNs uppgifter är ett alternativ till gratistidning att vissa titlar gå ner i utgivningsfrekvens, det vill säga att den betalda tidningen kommer ut färre gånger i veckan än i dag.
Läs DNs artikel här: http://www.dn.se/kultur-noje/mittmedias-plan-kan-sla-hart-mot-lokaltidningar/
Ännu är inga beslut tagna av Mittmedias styrelse. Mittmedia tillbakavisar vissa uppgifter i DNs rapportering. Läs mer om framtiden för Mittmedias tidningar: http://www.gd.se/gavleborg/gavle/uppgifter-i-dn-om-att-tre-av-fyra-journalister-forsvinner-i-mittmedia-saknar-substans