NA kan bli gratistidning inom två år

IMG_0002 (2)

Nerikes Allehanda kan bli en gratistidning, uppger DN. Förändringen kan komma att ske inom två år. Tidningens ägare Mittmedia har under sommaren diskuterat planerna på att minska andelen journalister i koncernen med 75 procent, skriver DN i dag.

NA har nyligen sagt upp nära 20 anställda på redaktionerna i Örebro län. Enligt DNs uppgifter är ett alternativ till gratistidning att vissa titlar gå ner i utgivningsfrekvens, det vill säga att den betalda tidningen kommer ut färre gånger i veckan än i dag.

Läs DNs artikel här: http://www.dn.se/kultur-noje/mittmedias-plan-kan-sla-hart-mot-lokaltidningar/

Ännu är inga beslut tagna av Mittmedias styrelse. Mittmedia tillbakavisar vissa uppgifter i DNs rapportering. Läs mer om framtiden för Mittmedias tidningar: http://www.gd.se/gavleborg/gavle/uppgifter-i-dn-om-att-tre-av-fyra-journalister-forsvinner-i-mittmedia-saknar-substans

,