ViktVäktarna firar 45 år i Sverige – “hjälpa göra smarta kost- och hälsoval”

viktvaktarna

I år firar ViktVäktarna 45 år i Sverige. – Att ViktVäktarna håller i längden är för att vi erbjuder en hållbar och hälsosam livsstil. Vår uppgift är att ligga i framkant när det kommer till forskning och kunskap så att vi kan hjälpa våra medlemmar göra smarta kost- och hälsoval, säger Marie Ahlstedt som är coach i Örebro och Kumla.

Idag har ViktVäktarnas verksamhet breddats till att även erbjuda träningsresor, en podcast, olika varor via en webbshop samt en matkasse för alla som behöver hjälp att planera sina måltider.

– Idag tänker vi mycket mindre kaloristyrt – vi hjälper våra medlemmar att landa i en hälsosam och hållbar livsstil där det handlar mycket om att vara försiktig med socker och mättat fett. Utvecklingen av ViktVäktarnas program står aldrig still utan ska hela tiden reflektera det senaste inom vetenskapen, säger Karin Nileskog, kost- och utbildningsansvarig på ViktVäktarna.