Nu är planprogrammet för Södra Ladugårdsskogen klart. Målet med planprogrammet är att möjliggöra byggnation av bostäder samt skapandet av en blandning av funktioner med plats för service, grönområden, förskolor, skola samt kultur- och fritidsaktiviteter.
Planprogrammet innebär en utbyggnad av ett omfattande område och byggnationen kommer att ske över lång tid. När området är helt utbyggt så kommer uppskattningsvis 4 500 – 5 500 personer att bo i de nya delarna.
För att skapa en varierad bebyggelse i Adolfsbergsområdet så ska nya bostäder i planområdet i huvudsak bestå av bebyggelsetyper som kompletterar de befintliga villorna och småhusen i närområdet. Här föreslås det byggas flerfamiljshus, radhus, kedjehus och parhus samt enstaka villor. Utöver bostäder föreslås även byggandet av grundskola F-6, samt fyra förskolor i området. Gemensamt för dem är att de har en god anknytning till gång- och cykelvägar samt grönområden. I naturområdet söder om Svampens ersättare Lyra föreslås aktivitets- och lekmiljöer för stora och små.
– Örebro fortsätter att växa och i och med det här planprogrammet möjliggörs en vidareutveckling av området kring Adolfsberg. Planprogrammet ger förutsättningar för en bra blandning av upplåtelseformer som ökar möjligheterna att bo kvar i sitt område genom olika faser i livet, säger Ullis Sandberg (S), kommunalråd.
källa/ illustration: Örebro kommun