Svansjön till Örebro – “en sagolik berättelse med överdådig scenografi och dans”

Tidernas mest populära balettklassiker, Svansjön, innehåller alla element som gjort klassisk balett berömd, den förtrollar fortfarande alla som ser den. En sagolik berättelse med överdådig scenografi och dans, och med odödlig musik av Tjajkovskij. Man kan med rätta säga att Tjajkovskij i över hundra år speglat den ryska folksjälen med detta verk. Av musiken är det främst ”De fyra små svanarnas dans” som blivit känd och älskad av en stor publik.

Den Ryska Nationalbaletten presenterar stolt Liudmila Titova i huvudrollen som Odette. Liudmila har tidigare varit en framstående stjärna i Bolsjojbaletten och Moskvas stadsbalett.

Den Ryska Nationalbaletten i Moskva är ett av världens främsta balettkompanier. Deras framgångar bygger inte på tillfälligheter, utan på deras framstående dansare som bland annat kommer från den legendariska Bolsjojbaletten i Moskva. Den Ryska Nationalbaletten har sin egen balettskola med över 70 dansare och flera erfarna och internationellt erkända pedagoger. Med sin breda repertoar har Den Ryska Nationalbaletten haft stora framgångar i hela världen. Den 4 mars 2022 kommer föreställningen till konserthuset i Örebro.